דמי ועד הבית – לא מעוניין לשלם! כל שיש לדעת

רבים תוהים האם מותר לוותר על אחת מאותן הוצאות המוכרות לבעלי דירות ושוכרי דירות, דמי ועד הבית. האם  מותר לא לשלם את דמי ועד הבית בהיבט המשפטי ומה קורה בכל הקשור אל אי תשלום בהיבט החברתי? האם מותר לעשות שיימינג למי שלא משלם? במאמר זה תמצאו תשובות לשאלות אלו ומידע חשוב נוסף אודות הפעולות אותן ניתן לעשות באם אחד הדיירים בבניין אינו משלם את דמי ועד הבית.  

ההיבט המשפטי – דמי ועד הבית

סעיף 58 של חוק המקרקעין מורה על כך שבעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הניהול והאחזקה של רכוש משותף ולהבטיח את כל השירותים המחויבים לרכוש המשותף על פי דין. כלומר, כל בעל דירה חייב לשלם דמי ועד בית על פי חוק. 

 

התשלום יכלול הוצאות אחזקה כולל הוצאות חד פעמיות והוצאות שוטפות הקשורות לניקיון , תחזוקת החללים המשותפים של הנכס המשותף, תחזוקת הגינה, תשלומי חשמל, מים, אחזקת מעלית, סיוד של הגג, עבודות צבע ועוד. גובה התשלום יקבע בהתאם לגודל הדירה של כל אחד מהדיירים, כך שאם נקבע תשלום יחסי ושווה לכל שכן, אך אחד מבעלי הדירות מעוניין שחלוקת התשלום תעשה על פי החוק (לפי שטח רצפת הבית), ועד הבית חייב להיענות לבקשתו, גם אם הדיירים האחרים מתנגדים.


במקרה בו דייר מסרב לשלם את הוצאות ועד הבית וזאת לאחר שהוא התבקש על ידי הועד לעשות זאת (כמה וכמה פעמים), הועד ישלח לו מכתב רשמי בו הוא מתבקש לשלם וישמור העתק מאותו המכתב. באם הדייר עדיין מסרב לשלם את דמי ועד הבית ניתן לנקוט בצעדים משפטיים, כמו למשל מכתב התראה מעורך דין, פנייה אל היועץ המשפטי של האגודה לתרבות הדיור למטרת עריכת כתב תביעה נגד הדייר והצגת התביעה נגד הדייר בפני המפקח על המקרקעין. אפשרות נוספת היא פנייה אל עורך דין של האגודה לתרבות הדיור בתור מייצג  בתהליך המשפטי בפני בית המשפט. בשום דרך אסור לעשות שיימינג לדייר שמסרב לשלם את תשלום וועד הבית.

 

ההיבט החברתי משפטי – שיימינג לסרבן!

שיימינג הוא לשון הרע של המימד האינטרנטי. פרסום פומבי של כל מיני השערות ללא סימוכין, אם בפייסבוק ואם בכל אמצעי תקשורתי אינטרנטי אחר. שיימינג הוא כלי חברתי רב עוצמה שמאפשר לכל אחד להציג אדם פרטי או גוף כלשהו במערומיו אל מול עיניהם של כל משתמשי הרשת החברתית, פורטל כלשהו, אתר אינטרנט, פורום או קבוצת מסרים. כלי השיימינג יכולים להיות טקסט, תמונה, סרטון וידאו או שילוב של כל אלו.

טרם ההחלטה לעשות שיימינג לאדם שלא שילם את דמי ועד הבית חשוב לקחת בחשבון  שכאזרחי מדינת ישראל אנו כפופים  לחוק בדבר לשון הרע, כלומר אמירה פוגענית שתפגע בכבודו או בשמו הטוב של אותו בעל דירה, אמירה שתשפיל את אותו אדם, תפגע בפרנסתו או תבזה אותו היא עבירה! עבירה שעליה אותו סרבן תשלום (בעל דירה) יוכל לתבוע אתכם במסגרת הדין האזרחי.  


כדי לחסוך לכם הרבה כאב ראש - HomeNet - תוכנה חינמית לניהול ועד הבית

כתבות נוספות

article thumb
כרטיס הביקור של הבניין שלכם – גינה משותפת

גינון סביב הבניין מוסיף מאוד למראה הכללי. במקום להיכנס לבניין אפרורי ונטול אופי, בעזרת גינה תחושת בית יכולה להתעורר כבר כשאתם הולכים בשביל הגישה לאורך צמחייה פורחת. גינה גם הופכת את האזור המת סביב הבניין למקור הנאה לדיירים ולילדיהם. אז איך עושים את זה נכון? האפשרויות לפניכם:

07/10/2016 00:00:00
article thumb
הוצאות חריגות בבניין משותף

מהי הוצאה חריגה בבניין משותף? האם ניתן לחייב בהוצאה זו ללא אישור של רוב בעלי הדירות במבנה המשותף ומתי מחוייב רוב של 100% מהדיירים על מנת לאשר הוצאה חריגה זו או אחרת? על שאלה זו ואחרות נסביר במאמר זה.

 

02/02/2017 11:22:42
article thumb
חובות וזכויות של בעלי דירות

האם מותר לשחק בין שתיים לארבע אחר הצהרים? האם מותר לעשות שימוש עצמי ברכוש המשותף? מעוניינים לדעת את התשובות לשאלות החשובות ביותר אודות הזכויות והחובות של בעלי דירות בבניינים משותפים? התחילו לקרוא!

 

02/02/2017 11:22:42
article thumb
תוכנה לניהול ועד בית חינם Online או תשלום דמי ניהול? | Homenet


בקרב כל דיירי הבניין קיימת הסכמה מוחלטת על כך שמישהו חייב לעמוד בראש וועד הבית וזאת על מנת להבטיח את האסתטיות, הפונקציונאליות והנוחות של כל הקשור אל המבנה בו הם מתגוררים. הבעיה מתחילה כאשר צריך לקבל החלטה בנוגע לאותו אדם שיבצע את המטלה הסיזיפית. במאמר זה נמנה את האפשרויות הקיימות כיום לניהול של וועד הבית ונספק את התשובה המוחלטת באשר לשיטה החסכונית ביותר של ניהול וועד הבית. הבה נתחיל..

29/12/2016 11:22:42
article thumb
תשלום ועד הבית באשראי

את הסיטואציה הבאה חוו מיליוני ישראלים בכל רחבי הארץ: בשעות הערב המאוחרות מדי נשמעות דפיקות בדלת. שכנה רוגנת שאת שמה לא תדעו לעולם דורשת בכעס תשלום ועד בית. "אבל רק לפני שבועיים שילמנו", אתם טוענים בפניה, אך היא משיבה בקוצר רוח שצינור המים נשבר ועל כלל השכנים לשאת בעלות המוגזמת.

29/12/2016 11:15:29
article thumb
העברת הניהול של וועד הבית למערכות דיגיטליות

ישראל של היום היא ישראל דיגיטלית, חדשנית, עם אצבע על הדופק בכל הקשור אל חידושים טכנולוגיים ומדי תקופה מיטב המוחות בישראל מציגים פיתוחים חדשניים רבים שמקבלים הכרה בינלאומית בארץ ובחו"ל. כל אלו מובילים למסקנה חד משמעית, העולם התחיל באנאלוגי וכעת ניתן לפסוע לעבר הקידמה רק באמצעות הדיגיטלי.

במאמר זה נתמקד במערכת HOMENET, מערכת דיגיטלית חדשנית שעיקרה ניהול וועד הבית. כי היום אין שום סיבה שניהול וועד הבית יעשה בשיטה הישנה בה וועד הבית דופק על דלת הבית בשעות שונות ביממה וזאת על מנת להשיג את הדייר ולגבות את התשלום. כיום, יש אפשרות של ניהול ועד הבית בקלות וזאת על ידי מערכת דיגיטלית חדשנית וחינמית.

29/12/2016 11:22:42
נגישות