הוצאות חריגות בבניין משותף

מהי הוצאה חריגה בבניין משותף? האם ניתן לחייב בהוצאה זו ללא אישור של רוב בעלי הדירות במבנה המשותף ומתי מחוייב רוב של 100% מהדיירים על מנת לאשר הוצאה חריגה זו או אחרת? על שאלה זו ואחרות נסביר במאמר זה.

 

הגדרות חשובות

תשלום ועד בית - סעיף 58 לחוק המקרקעין מורה על כך שכל בעל דירה בבניין משותף חייב לשאת בהוצאות האחזקה והתחזוקה הקבועים והחד פעמיים של החלקים המשותפים בבניין המשותף, הוצאות המכונות הוצאות ועד הבית.

חריגים - הוצאה חריגה בבניין משותף משמע גבייה נפרדת של וועד הבית, שאינה קשורה לאותו תשלום שוטף שנגבה בקביעות מדי חודש מהדיירים.

ועד הבית - חוק המקרקעין קובע שועד הבית הוא זה שמוציא לפועל את רצונם של דיירי הבית בהתאמה מלאה להחלטותיהם באסיפות הדיירים בכל הקשור לפעולות שוטפות הנדרשות לאחזקתו וניהולו השוטף של המבנה המשותף והרכוש המשותף השייך לכל בעלי הדירות. (סעיף 65 בחוק המקרקעין).

 

הוצאות חד פעמיות – שאינן חריגות

חשוב להבין שאמנם גביית תשלום נוסף מעבר לאותם תשלומים שוטפים של וועד הבית נחשבת כהוצאה חריגה, אך לא תמיד מדובר על מצב חריג, שכן יש מצבים רבים בהם נדרשים הדיירים להשקיע בשיפוץ הלובי של הבניין וזאת על מנת לשמור על ערכו של הבניין, בקניית והתקנת תיבות דואר חדשות, בצביעה ושיפוץ חיצוני של חזות הבניין ועוד. בנוסף, לא אחת קורה מקרה לא צפוי שמחייב הוצאה כספית נוספת שחורגת מהתקציב השנתי, אם על מנת לתקן נזילה בגג, לתקן את מצלמת האינטרקום בלובי ועוד.

 

סעיף 69 של חוק המקרקעין קובע שנציגות ועד הבית הינה המורשית של כל בעלי הדירות בכל הקשור לאחזקה וניהול של הבית המשותף. בהתאם, נציגי ועד הבית רשאים לחתום על חוזים הקשורים לבניין המשותף, להיות צד בהליכים משפטיים ובכל משא ומתן בשם כל בעלי הדירות. לכן, במקרה בו מדובר על הוצאה חריגה בבניין משותף, באם ההוצאה קשורה לתחזוקת הרכוש המשותף וגובה התשלום אינו חריג, הוועד רשאי לדרוש מהדיירים תשלום נפרד ונוסף המיועד לטיפול באותו מקרה שנחשב לחריג.

 

הוצאה חריגה – מי מחליט?

במקרה ומדובר על הוצאה חריגה (בהיקף הכספי או בכל הקשור אל סיבת ההוצאה), הוועד חייב לכנס אסיפת דיירים וזאת על מנת לאשר את ההוצאה וזאת גם אם קיימת יתרת כסף בחשבון הוועד שמאפשרת את אותה הוצאה. במקרים חריגים תמיד יש לערב את כל הדיירים ולקבל את הסכמתם מראש.

המקרים בהם הוועד מחוייב להסכמתם של הדיירים לביצוע הוצאה חריגה הם מקרים בהם ההוצאה החריגה תגרום לגרעון בחשבון וועד הבית המשותף. מקרים בהם ההוצאה החריגה נעשית משום שיפור של מצב קיים ולא כחלק מאחזקתו של הבניין. מקרים בהם הועד מעוניין בהשכרת שירותיו של יועץ חיצוני לבניין, במקרה של תביעה משפטית ובמקרה בו נדרשת הוצאה גדולה מאוד שלא הייתה צפויה וזאת על מנת להוסיף מעלית לבניין, לתקן חלק מסויים במערכת הבניין ועוד. התשלום של ההוצאה החריגה יהיה תמיד בהתאם לשיטת החישוב הנהוגה באותה בניין לגבי סכום ועד הבית.

 

החלטות אסיפת ועד הדיירים חייבות להתקבל ברוב דעות. החלטות שעיקרן הוצאות מסוג חובות או תשלומים שלא הוגדרו בפרק ו' לחוק המקרקעין או כל הוצאה המשנה את הזכויות של הדייר, לא תהיה ברת תוקף אלא אם הדייר הסכים לה. בחוק המקרקעין יש פירוט אודות הסכמות שאינן טעונות הסכמה של רוב בעלי הדירות והחלטות שמחיבות את הסכמתם של רוב בעלי הדירות ולכן באם קוראי מאמר זה מעוניינים לברר אודות הוצאה חריגה ספציפית של ועד הבית, ההמלצה היא לפנות ישירות אל הרשום בחוק המקרקעין.


כדי לחסוך לכם הרבה כאב ראש - HomeNet - תוכנה חינמית לניהול ועד הבית

כתבות נוספות

article thumb
תשלום ועד הבית באשראי

את הסיטואציה הבאה חוו מיליוני ישראלים בכל רחבי הארץ: בשעות הערב המאוחרות מדי נשמעות דפיקות בדלת. שכנה רוגנת שאת שמה לא תדעו לעולם דורשת בכעס תשלום ועד בית. "אבל רק לפני שבועיים שילמנו", אתם טוענים בפניה, אך היא משיבה בקוצר רוח שצינור המים נשבר ועל כלל השכנים לשאת בעלות המוגזמת.

29/12/2016 11:15:29
article thumb
העברת הניהול של וועד הבית למערכות דיגיטליות

ישראל של היום היא ישראל דיגיטלית, חדשנית, עם אצבע על הדופק בכל הקשור אל חידושים טכנולוגיים ומדי תקופה מיטב המוחות בישראל מציגים פיתוחים חדשניים רבים שמקבלים הכרה בינלאומית בארץ ובחו"ל. כל אלו מובילים למסקנה חד משמעית, העולם התחיל באנאלוגי וכעת ניתן לפסוע לעבר הקידמה רק באמצעות הדיגיטלי.

במאמר זה נתמקד במערכת HOMENET, מערכת דיגיטלית חדשנית שעיקרה ניהול וועד הבית. כי היום אין שום סיבה שניהול וועד הבית יעשה בשיטה הישנה בה וועד הבית דופק על דלת הבית בשעות שונות ביממה וזאת על מנת להשיג את הדייר ולגבות את התשלום. כיום, יש אפשרות של ניהול ועד הבית בקלות וזאת על ידי מערכת דיגיטלית חדשנית וחינמית.

29/12/2016 11:22:42
article thumb
כרטיס הביקור של הבניין שלכם – גינה משותפת

גינון סביב הבניין מוסיף מאוד למראה הכללי. במקום להיכנס לבניין אפרורי ונטול אופי, בעזרת גינה תחושת בית יכולה להתעורר כבר כשאתם הולכים בשביל הגישה לאורך צמחייה פורחת. גינה גם הופכת את האזור המת סביב הבניין למקור הנאה לדיירים ולילדיהם. אז איך עושים את זה נכון? האפשרויות לפניכם:

07/10/2016 00:00:00
article thumb
חובות וזכויות של בעלי דירות

האם מותר לשחק בין שתיים לארבע אחר הצהרים? האם מותר לעשות שימוש עצמי ברכוש המשותף? מעוניינים לדעת את התשובות לשאלות החשובות ביותר אודות הזכויות והחובות של בעלי דירות בבניינים משותפים? התחילו לקרוא!

 

02/02/2017 11:22:42
article thumb
דמי ועד הבית – לא מעוניין לשלם! כל שיש לדעת

רבים תוהים האם מותר לוותר על אחת מאותן הוצאות המוכרות לבעלי דירות ושוכרי דירות, דמי ועד הבית. האם  מותר לא לשלם את דמי ועד הבית בהיבט המשפטי ומה קורה בכל הקשור אל אי תשלום בהיבט החברתי? האם מותר לעשות שיימינג למי שלא משלם? במאמר זה תמצאו תשובות לשאלות אלו ומידע חשוב נוסף אודות הפעולות אותן ניתן לעשות באם אחד הדיירים בבניין אינו משלם את דמי ועד הבית.  

ההיבט המשפטי – דמי ועד הבית

סעיף 58 של חוק המקרקעין מורה על כך שבעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הניהול והאחזקה של רכוש משותף ולהבטיח את כל השירותים המחויבים לרכוש המשותף על פי דין. כלומר, כל בעל דירה חייב לשלם דמי ועד בית על פי חוק. 

02/02/2017 11:22:42
article thumb
תוכנה לניהול ועד בית חינם Online או תשלום דמי ניהול? | Homenet


בקרב כל דיירי הבניין קיימת הסכמה מוחלטת על כך שמישהו חייב לעמוד בראש וועד הבית וזאת על מנת להבטיח את האסתטיות, הפונקציונאליות והנוחות של כל הקשור אל המבנה בו הם מתגוררים. הבעיה מתחילה כאשר צריך לקבל החלטה בנוגע לאותו אדם שיבצע את המטלה הסיזיפית. במאמר זה נמנה את האפשרויות הקיימות כיום לניהול של וועד הבית ונספק את התשובה המוחלטת באשר לשיטה החסכונית ביותר של ניהול וועד הבית. הבה נתחיל..

29/12/2016 11:22:42
נגישות